Osmanlı Mobilyaları

Sürgülü Dolap Modelleri

Dolaplar hayatımızı kolaylaştıran, kullanım amacına göre bir düzen oluşturan kullanışlı ve pratik mekanizmalardır. Yıllar önce kapaklı dolaplar kullanılıyordu. Kapaklı dolaplarda her bölme için ayrı bir kapak bulunur ve istediğiniz bölümden bir ürün almak istediğinizde o kapağı açarsınız. Kapaklı dolap kullanmak bazı sıkıntılara neden olabilmektedir. Hem kapağın açılması için mesafe gerektiğinden daha geniş bir yer kaplar hem de kapağı açıp kapatırken farkında olmadan kullanıcısının eline koluna çarpabilmektedir. Son zamanlarda moda olan sürgülü dolap modelleri bu açıdan bakıldığında çok daha kullanışlıdır. Bir kere kapağın herhangi bir yerinize çarpma ihtimali yoktur. Ayrıca sürgülü olan dolap kapağı sağa ya da sola ittirmeniz sonucu açılacağı için, kapağı dışa açılan dolaplar kadar yer kaplamaz. Alandan kazanmış olursunuz. Kapakların kişiye zarar vermemesi, herhangi bir yerini sıkıştırmaması için yavaşlatıcı koyulmuştur. Yavaşlatıcı sayesinde dolap kapağı kapatılırken kendiliğinden yavaşlar, küçük bir hızla kendiliğinden kapanır. Kişiye zarar vermesi pek mümkün değildir.

Kullanımı rahat olan sürgülü dolap modelleri bir zamanlar lüks olarak görüldüğü için çok tercih edilmiyordu. Fakat zamanla yaygınlaştı ve şimdilerde hemen hemen herkesin tercihi sürgülü dolap modelleri üzerinedir. Bu dolaplar ahşap malzeme kullanılarak oluşturulur. Yeri değiştirilmek istenildiğinde sökülüp yeniden kurulabilme özelliğine sahiptir. Sökülüp yeniden monte edilmesi zor olmadığı gibi dolaba da zarar vermez. Fakat kullanılan malzemeler araştırılıp alınmalıdır. Kalitesiz malzeme kullanıldığı takdirde dolap kısa sürede kullanılmaz hale gelebilir. Birinci sınıf malzemelerin kullanıldığı dolaplar daha uzun ömürlü olurlar. Dolabı alırken bağlantı noktalarında kullanılan malzeme ve ahşabın kalitesi hakkında araştırma yapmak faydalı olacaktır.

Sürgülü dolaplar genel olarak her zeminde rahatlıkla kullanılabilirler. Bozuk veya düz olmayan zeminlerde kapakların açılıp kapanmasında bir sorun yaşamazsınız. Dolap modelleri sınırsız seçim hakkı sunuyor. Çok sayıda farklı modellerinin bulunması nedeniyle herkes kendi zevkine uygun bir dolap sahibi olabilir. Farklı dolap modelleri çok sayıda renk seçeneği de sunmaktadır.

Sürgülü Dolap Modelleri Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. emine diyor ki:

  sürgülü dolap modelleri bence yatak odasına çok yakışıyor ve çok şık duruyor yatak odasında.

 2. bengü diyor ki:

  sürgülü dolap modelleri için herkes oldukça olumlu konuşuyor ama karar veremedim.

 3. begüm diyor ki:

  sürgülü dolap modelleri bir de aynalı olursa benim için en iyi gardrop modeli odur.

 4. ebru diyor ki:

  sürgülü dolap modelleri giyinme odası olmayan evler için harika bir seçim bence. normal dolaplardan daha geniş ve kullanışlı oluyor.

 5. şule diyor ki:

  sürgülü dolap modelleri çok kullanışlı olabilir belki ama ben hiç sevmiyorum açıkcası.

Yorum Yaz

VİDEOLARYou might also likeclose