Osmanlı Mobilyaları

Osmanlı Mobilyalarında Oyma ve Varak Zenginliği

Evlerinde sarayların ihtişamını yaşatmak isteyenlerin vazgeçilmez tutkusu klasik mobilya ve Osmanlı mobilyalarındaki el işlemeciliği tarzıdır. Altın denildiğinde akıllara zenginlik ve güç gelmektedir. Osmanlı ise mobilyalarında altın varak kullanımıyla zenginlik ve güç gösterisi yapmaktaydı. Osmanlı bu değerli madeni özenle işleyerek hem maddi zenginliğini hem de sanat zenginliğini gözler önüne seriyordu. Günümüzde, Osmanlının saray geleneklerini evlerinde sürdürenler de hala altın varak ve oymalar ile mobilyalarını detaylandırıyorlar.

Varak, Osmanlıcada yaprak anlamındadır. Sadece evlerin değil saray, köşk, villa, cami, kilise gibi mekanların da dekorasyonunda altın varak kullanabilirsiniz. Altın değilse de gümüş varak ile de mobilyalarınızı donatabilir ve klasik mobilya yaratabilirsiniz. Sedef işlemeler, oymalar…ağırbaşlı mobilyalar!

Osmanlı mobilyalarında bir de oyma yani el işçiliği göze çarpmaktadır. Klasik Osmanlı mobilyalarındaki oyma ve süslemeler Osmanlı kültürünü yansıtan şekilde yapılırdı; Osmanlı kültür ve gelenekleri mobilyalara el işçiliği ile adeta resmedilirdi. Bunların yanı sıra çiçek motifleri, lale, sümbül, karanfil gibi desenler de resmedilirdi. Altın varak gibi bu oyma işçilikleri de Osmanlı’da zenginliğin ve ihtişamın sembolleriydi. Günümüzde, klasik koltuk takımlarındaki taçlar da Osmanlı’daki oyma işçiliği benzerliği ile detaylandırılarak misafirlerin ağırlandığı salonlara gösteriş katmaktadır. Sadece mobilyalarda değil aksesuarlarda da altın varak kullanılırdı.

Altın varak desenli aynalar, sedef işlemeli vazolar, cam vazolar, oyma duvar saatleri… Hepsi Osmanlı mirasından kalma! Aslında sadece oyma desenli bir sedir bile evinize Osmanlı ihtişamını getirmeye yetecektir. Osmanlı mobilyaları demek ağır ve gösterişli olanlar değil aynı zamanda özenle işlenmiş, her biri ayrı bir ruha sahip mobilyalardır. Böyle düşünerek minimalist bir çizgide evinizde Osmanlı ihtişamını yaşayabilirsiniz ve bu otantik doku ile odalarınıza farklı renkler katabilirsiniz.

Osmanlı Mobilyalarında Oyma ve Varak Zenginliği Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Ekrem URET diyor ki:

  Osmalı mobilyaları olur da oyma ve el işçiliği olmaz mı? Klasik mobilyanın en vazgeçilmez detayı zaten el işçiliği ile usta eller tarafından yapılan oyma motifleri.

 2. ezgi diyor ki:

  sedef işçiliği hakikaten mobilyaları çok güzelleştiriyor, varaklı mobilyalara göre hem daha sade bir havası var hem de çok şık gözüküyorlar

 3. Ferda Akçil diyor ki:

  osmanlı mobilyalarında altın varak ve gümüş olmazsa olmak ama sedef işçiliğini de göz ardı etmemek lazım. Sedefli mobilyalar osmanlı ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip

 4. orçun16 diyor ki:

  klasik mobilyalar gerçekten çok güzel size katılıyorum arkadaş varak olmazsa olmaz zaten bu mobilyalarda güzel durmaz bence

 5. Dilay diyor ki:

  Çok şık bu mobilyalar, oyma ve varak bir mobilyayla buluşursa çok iyi işler çıkıyor

Yorum Yaz

VİDEOLARYou might also likeclose