Osmanlı Mobilyaları

Evlerde Sedir Kullanımı

Kol koyacak ve sırt dayayacak yeri bulunmayan, üstü minder ve yastıklarla dolu divana ‘sedir’ deniliyor. Sedir’in bir Osmanlı geleneği olduğunu ve günümüze kadar geldiğini biliyor muydunuz? Dekorasyon konusunda oldukça dekoratif bir görünümü de olan sedirler bir kültürün de ruhu olarak evlerimizde, köşelerde yer alırlar. Yer sofraları önlerinde, duvar halıları arkalarında… Sedirler Osmanlı kültürünü evlerimizde yaşatırlar. İster Şark Köşesi niyetiyle ister divan niyetiyle… Sedir hala evlerimizde, mobilya seçeneklerimizin arasında… Sedirler, evlerin güzelliklerine güzellik katan kültürler olarak nefes almaktadırlar.

sedir

Sedir kullanımı, sadece Osmanlı geleneğinin değil; Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerin de olmazsa olmazı idi. Sedir, kuşaktan kuşağa geçti, coğrafyaları birbirine bağladı ve evlerin dekorasyonlarında baş köşeleri kaptı! Sedirli oturma odalarının hatta sedirin artık sadece oturma odasında divan amaçlı kullanmadığını yatak odası, mutfak gibi odalarda da dekoratif amaçlı kullanıldığını göz önünde bulundurursak, daha bohem bir havası olduğunu görürüz. E tabii doğal, ne de olsa sedirler üzerlerinde oryantal doğunun esintilerini taşıyorlar. Fakat modern mobilya ile donatılmış evlerin köşelerinde de sedirler görmek son zamanlarda moda oldu. Nasıl olsa rahat ve konforlu.

‘Kendi sedirimi kendim yapacağım ve dekorasyon konusunda adımı bu eve yazacağım’ diyorsanız, kendi sedirinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi sedirinizi yapabilmenizin iki seçeneği mevcut; ya palet kullanarak bir sedir modeli tasarlayacaksınız ya da tahtaların üzerlerine kalın süngerlerle bir tasarım yapacaksınız. Aslında sedirleri bir köşeye koyup oryantal atmosferler için alçak ve modern görünümlü koltuk modellerini de tercih edebilirsiniz.

Bu tip koltuk modelleri de sedir görünümünü ve rahatlığını size sağlayacaktır. Üstüne bir de nakış işlemeli minderler yaptırırsanız. Ya da desen ve kumaş seçimini ve rengini en oryantalist şekliyle kendiniz seçerseniz şahane bir kombinasyon ortaya çıkabilir. Ren olarak ise turuncu, mavi, pembe, yeşil, pembe, kırmızı çok çekici bir atmosfer yaratacaktır. Osmanlı ve Doğu’yu evlerinize taşıyın ve rahatlığı yaşayın.

Evlerde Sedir Kullanımı Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. tuğba diyor ki:

    bu sedir koltuk modellerini anadoluda hala kullanan evler var. insan o evlere gittiği zaman şehir yaşamından uzaklaşmanın huzurunu yaşıyor bu tarz mobilyalarla.

Yorum Yaz

VİDEOLARYou might also likeclose