Osmanlı Mobilyaları

Ev Dekorasyonunda Dokuma Halılar Revaçta

Halılar kültürümüzde yeri olan ve herkesin evinde oldukça büyük önem taşıyan dekor araçları. Duvardan duvara halılar yolluk denerek adlandırılan halılar herkesin evinin tarzına göre değişmekte. Bir de el emeği ile her yeri farklı bir emek barındıran çok daha sıcak renklerin kullanıldığı dokuma halılar vardır. Bir halıyı yapmak günler almakta ve yapımında 3 4 kişi birden çalışmaktadır.

Hatta bu sayı halının büyüklüğüne göre değişmektedir. Anlatılan hikayelerde halı dokunduktan sonra ustanın ucuna bir çentik attığı söylenir. Çünkü çok kusursuz halılar üretmektedirler. Ve yalnızca Tanrının kusursuz olabileceğine inandıkları için mütevazi bir davranış sergilerler. Şimdiki zamanlarda ne kadar pahalı oldukları da ortadadır bu halıların. Gün geçtikçe değerlenmekte ve bu atölyeler yavaş yavaş kapanmaktadır. Ama evinizde hem nostaljik hem de gündemde bir dekorasyon istiyorsanız kesinlikle bu halıları kullanmanız gerekmektedir.

hali

Evinizde parkeleriniz koyu ise kendini son derece canlı gösterecek olan bu dokuma halılar her gün oturma odamızda misafir odamızda yerini almakta ve koyu mobilyalar ile büyük bir uyum içinde gözlemlenmektedir. Sevilen ve gittikçe daha fazla önem kazanan bu halılar tıpkı modada eskilere dönüş yaşanması gibi bir durumun canlı örneğinin dekorasyona yansımasıdır. Fabrikasyon ürünlerden önce bu dokuma halıların önemli kişilerin evine üretildiğini düşündüğünüzde şimdiki modada olan etkisi ve fiyatı da son derece anlamlıdır.

Evinizin dekorunu her açıdan tamamlayacak sıcak bir hava katacak olan bu halılar aynı zamanda bir hediye olarak da iyi bir işlem görecektir. Evinizde Anadolu esintilerini modern bir şekilde sunmak isterseniz bu halılar sizin için yapılmış demektir. Becerikli ellerden çıkan ve büyük bir emek sonucu oluşturulan bu halıları evinize aldığınızda diğer halılarla arada olan fark gözlemlemeniz mümkündür. ve üzerlerindeki emeğin evinizin yapısıyla uyumunu görmemeniz imkansızdır.

Ev Dekorasyonunda Dokuma Halılar Revaçta Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. Reyhan diyor ki:

    Dokuma halılar ve kilimler bence dekorasyonda can alıcı nokta

Yorum Yaz

VİDEOLARYou might also likeclose