Osmanlı Mobilyaları

Eski ve yeni evlerimizde buluşuyor

Son yıllarda 20. yüzyıl mobilyası kullanmak giderek yaygınlaşan bir eğilim. Vintage da denen bu tarzda, 1940’lı yıllara kadar gitmek mümkün. Dekorasyonda tarz giderek eskiye daha çok öykünüyor. Belki de sade gösterişsiz ortamlardan sıkılmaya, biraz renge ve desene, yeni ve canlandırıcı bir tavra ihtiyacımız vardır. Bunun için evimizi baştanbaşa eski mobilyalarla doldurmamıza da gerek yok, eski ve yeni son zamanlarda çok iyi anlaşıyor. Böylece mekanlarımızda hem huzuru ve işlevselliği ön plana çıkarıp hem de canlandırıcı ve renkli bir etki yaratabiliyoruz.

retro-mobilyalar-1

Annelerimizin, anneannelerimizin evini özlüyor fakat o düzeni evimizde kurmayı da göze alamıyor olabiliriz. Modern hayatın getirdiği alışkanlıklar ve zorunluluklar bizi dekorasyonda daha minimal tavırlara zorluyor. Ne o kadar paramız ne o kadar yerimiz ne de eşyalarla ilgilenecek vaktimiz var artık ama annemizin evindeki ruhu birkaç mobilya, aksesuar, renk, desen ve kumaş seçerek evimizde yaşatmaya devam edebilir, nostalji duygusunun huzurunu tadabiliriz. Çocukluğumuzda çok sevdiğimiz koltuğun bir benzerini eski eşya satan dükkanlarda bulabilir, bunları yenileyip istediğimiz kumaşlar ve renklerle kaplatıp evimizin baş köşesine yerleştirebiliriz. Bu akım ikinci el kavramını da değiştirdi.

retro-mobilyalar

Artık eşyalar eski halleriyle değil, yenilenmiş hatta modernize edilmiş halleriyle satılıyor. İkinci el işi biraz da zanaat işine dönüştü günümüzde. Böylece müşteriye de cila, renk, desen ve renk konusunda yaratıcılığını kullanma, kişisel zevklerini yansıtma şansı sunuluyor. Üstelik bu mobilyalara sahip olmak yenilerine sahip olmaktan daha ucuz çoğu zaman.

Öte yandan ikinci el, yani vintage ile antika farklıdır. Antika en az 100 yaşında olmalıdır. Vintage ürünler antika değildir, o yüzden de o kadar pahalıya mal olmazlar. Retro denen tarz da vintage’ın içinde değerlendirilir. Elbette yüz yıllık olmayan bir eşya da kimin tarafından kullanıldığında göre bir antika kadar pahalıya satılabiliyor. Eşyanın değerini artıran bir başka unsur da nadir bir parça olması. Böyle durumlarda antika değerine yükselebilir bir mobilya ya da aksesuar.

Eski ve yeni evlerimizde buluşuyor Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Berrin Asol diyor ki:

  antik mobilya modelleri ile evlere selçuklu dönemi ve osmanlı mobilyaları gibi bir hava oluşturulabilir. Antika mobilya tutkunları bu ürünlere ciddi paralar ödüyorlar.

 2. enes diyor ki:

  antik eşyalar cidden mobilyalarla çok uyum sağlıyor bence

 3. Ayşegül Laçim diyor ki:

  Dolapdere’de antika mobilya satan mağazalar var. Bu mağazalarda çok farklı antika mobilya modelleri var. Genellikle 1950 öncesi klasik mobilyalar ve avizeler satıyorlar. Birde el dokuma halılar satıyorlar.

 4. Ömer Başcı diyor ki:

  Eskitme mobilyalar bu yıl çok moda.. Geçen hafta mudo da gördüm çok güzeldi. Zaten klasik mobilya yeniden trend oldu

 5. Esin diyor ki:

  Antik eşyalar, diğer mobilyalar ile uyumlu olduğunda çok şık bir görüntü oluşuyor

Yorum Yaz

VİDEOLARYou might also likeclose